facebook
Oni walczyli o naszą wolność.
       W dniu 08.05.2018 minęły 73 lata od zakończenia II Wojny Światowej, w której walczyli również mieszkańcy Długiego.

       W Polsce 8 maja to Narodowy Dzień Zwycięstwa.

       Krajowa Rada Narodowa, dekretem z 8 maja 1945r ustanowiła, iż „Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem – dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności”.

       24 kwietnia 2015 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja. W Polsce Święto obchodzone było uroczyście w latach 1946–1989, a w okresie 1945–1950 był to dzień wolny od pracy. Główne obchody przeprowadzano na Placu Zwycięstwa lub Placu Defilad w Warszawie. Obecnie nie ma już oficjalnych uroczystości organizowanych przez najwyższe władze państwowe, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizują własne obchody święta.

       Z okazji tego Święta przedstawiamy sylwetki mieszkańców Długiego, którzy będąc żołnierzami Wojska Polskiego walczyli o zwycięstwo nad hitlerowskim najeźdźcą:

Informacje o ww. żołnierzach są przedstawione na podstawie danych, które otrzymaliśmy od nich i ich rodzin oraz na podstawie zasobów internetowych i książkowych o działaniach jednostek w których walczyli.

Żołnierze 6 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego i swój szlak bojowy rozpoczęli walkami o wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945r. Walczyli o przełamanie hitlerowskich fortyfikacji tzw. Wału Pomorskiego, wyzwalali Kołobrzeg, forsowali Odrę i walczyli
o zdobycie Berlina. Ich drogę do zwycięstwa przedstawia załączona poniżej mapa. Niestety nie wszyscy powrócili do swoich domów; 4 marca 1945r w walkach o Pomorze Zachodnie zginął Adolf Nowak, a w walkach z bandami już po zakończeniu wojny zginął Mieczysław Inglot.

Mieszkańcy Długiego byli również żołnierzami 2 Armii Wojska Polskiego i walczyli głównie w 10 Dywizji Piechoty. Ich szlak bojowy przebiegał po południowej stronie działań
1 Armii Wojska Polskiego i rozpoczął się od Rzeszowa aby poprzez Katowice, Poznań, Wrocław i Drezno wykonać manewr oskrzydlający wojska hitlerowskie broniące Berlin.

Za swoje poświęcenie, odwagę i bohaterstwo otrzymali wiele odznaczeń.

Aktualnie (maj 2017 roku) o tamtych czasach możemy porozmawiać jedynie
z Tadeuszem Drąg i mieszkającym w Jedliczu Franciszkiem Bugiel, pozostali już zmarli.

Publikując zawarte w tym artykule informacje dziękujemy „naszym żołnierzom” za ich trud i poświęcenie włożone w wyzwolenie naszej ojczyzny spod okupacji hitlerowskiej oraz mamy nadzieję iż w ten sposób przyczynimy się do zachowania ich w naszej pamięci.

Opracował: Jan Sarnecki

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Wydarzenia
Archiwum Wydarzeń
Nagrody dla Długiego
27.07.2024
Dziś są imieniny:
Lilii, Julii, Natalii
Zdjęcia z Galerii