facebook
« powrót
Szeregowy Nowak Adolf (1924-1945)
       Urodził się w 1924 roku w Długiem i był synem Andrzeja i Marii (z domu Piterak), a jego rodzeństwo to: siostry: Stanisława (po mężu Berezowska), Teresa (po mężu Sarnecka), oraz bracia Rudolf
i Kazimierz.

       We wrześniu 1944r został wcielony do 6 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego.

       W Przemyślu, dnia 10.11.1944r złożył uroczystą przysięgę.

       13 stycznia 1945 r. Jako żołnierz 6 DP został przegrupowany w okolice Mińska Mazowieckiego.
Po rozładunku oddziały przemieszczano na pozycje wyjściowe do przeprawy przez Wisłę do Warszawy.

       W nocy z 16 na 17 stycznia dywizja rozpoczęła forsowanie Wisły w rejonie Śródmieścia, a około południa spotkała się z 2 Dywizją Piechoty w rejonie Ogrodu Saskiego.

       19 stycznia na ul. Marszałkowskiej część jej jednostek wzięła udział w defiladzie. Maszerujących piechurów osłaniał z powietrza 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”.

       Po zakończeniu walk o Warszawę dywizja przeszła do pościgu za wycofującym się nieprzyjacielem, w ciągu 6 dni wykonała 260 kilometrowy marsz i była już w rejonie Bydgoszczy.

       30 stycznia główne siły dywizji przekroczyły granicę polsko-niemiecką w rejonie Więcborka.

       2 lutego 6DP rozpoczęła walki o Wał Pomorski. Działająca w pierwszym rzucie dywizja, wzmocniona 1 Brygadą Artylerii Ciężkiej, miała przełamać główną pozycję Wału
od Nadarzyc do jeziora Dobre.

       4 lutego 18 pp uderzył na Sypniewo i zdobył je. Następnie atakował Kłomino. Wieczorem doszło też do pierwszych walk o silnie ufortyfikowaną i bronioną wieś Nadarzyce. Nadarzyce zostały zdobyte po bardzo krwawych walkach dopiero nad ranem 7 lutego. Ciężkie boje o zdobycie niemieckich fortyfikacji Wału Pomorskiego trwały do 19 lutego, kiedy to 6 DP otrzymała rozkaz wykonania natarcia na północ
w kierunku Wierzchowa i Złocieńca.

       Było to ostatnie zadanie bojowe Adolfa Nowaka, bo podczas walk o Wierzchowo, dnia 4 marca 1945r., w walce za Ojczyznę poległ na polu Chwały i został pochowany z honorami wojskowymi przy przejeździe kolejowym ok. 1,5 km od Wierzchowa (niemiecka nazwa tej miejscowości: Virchow ).

       Po zakończeniu działań wojennych jego ciało zostało ekshumowane i złożone w żołnierskiej mogile na cmentarzu wojennym w Wałczu, a rodzina na grobie jego rodziców na jedlickim cmentarzu umieściła pamiątkową tablicę.

Wydarzenia
Każdy wtorek
Świetlica dla dzieci
Archiwum Wydarzeń
Nagrody dla Długiego
07.12.2021
Dziś są imieniny:
Marcina, Ambrożego, Teodora
Zdjęcia z Galerii