facebook
20.07.2019
Dziś są imieniny:
Czesława, Hieronima, Małgorzaty
Zdjęcia z Galerii
« wstecz
Aktualności
Nagroda Starosty dla Anny Warchoł
Opublikowano: 24.05.2016
Dzień Działacza Kultury to święto wszystkich ludzi kultury, twórców, artystów. Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało spotkanie, które odbyło się 20 maja w Domu Ludowym w Targowiskach.
Uroczystość organizowana jest, by nagrodzić i pokazać ludowych działaczy i ich twórczość. Aby podziękować tym wszystkim, którzy działalność kulturalną traktują jak misję, jak swoje życiowe motto, dla których dbałość o dziedzictwo kulturowe jest pasją, sposobem na życie.

W tym roku wręczono cztery nagrody indywidualne i cztery zbiorowe.

Laureaci nagrody:

• Anna Warchoł, inicjatorka i animatorka wielu przedsięwzięć promujących kulturę, m.in. założycielka grupy obrzędowej „Dłużanki”,
• Stanisław Lorenc, były członek kapeli ludowej „Swoki” oraz Jaśliskiego Chóru Parafialnego. Obecnie należy do kapeli „Jaśliszczanie”,
• Jan Omachel, wieloletni działacz kulturalny, członek Stowarzyszenia „Dębina”
• Janusz Ziomek, założyciel Chóru Kameralnego „Laudis” z Lubatówki oraz jego dyrygent,
• Zespół Śpiewaczy „Ustrobianki” z Ustrobnej, zespół działa od 48 lat, jest animatorem życia kulturalnego gminy,
• Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, zespół aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych i swoim śpiewem uświetnia uroczystości gminne i powiatowe,
• Grupa Artystyczna KGW z Korczyny - Spornego, przez ponad 50 lat grupa aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym gminy i powiatu,
• Kapela Ludowa „Pogórzanie” koncertuje zarówno z zespołem jak i samodzielnie, na rożnych uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i zagranicznych.

Nagrody i odznaczenia wręczali przewodniczący Rady Powiatu Edward Nowak, starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk oraz urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik.

Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak zwrócił uwagę, iż Powiat Krośnieński już po raz 15. organizuje spotkanie z elitą kultury na obszarze powiatu. – W tym określeniu działacz mieści się wszystko. To są Ci Państwo, którzy dajecie nam radość ze swojej twórczości. Sami zapewne też się ubogacacie i radujecie tym co tworzycie. Bo ziemia krośnieńska jest piękna, ale również piękna bogactwem ludzi kultury. Organizując uroczystość po raz piętnasty nie brakuje nam tych, których chcemy uhonorować nagrodami. Gratuluję wszystkim odznaczonym oraz nagrodzonym i życzę, aby nigdy nie zabrakło im weny tworzenia. Cieszymy się z kultury, bo św. Jan Paweł II powiedział „Każdy człowiek żyje przez kulturę i dla kultury” i niech tak pozostanie.

W imieniu nagrodzonych i odznaczonych słowa podziękowania dla organizatorów przekazał Edward Marszałek – Mistrz Mowy Polskiej, podkreślając, że niewiele jest takich samorządów jak krośnieńskie starostwo, które dba o zauważanie i docenianie ludzi kultury oraz inicjowanie takich uroczystości.

Nagrody Starosty Krośnieńskiego przyznawane są na wniosek wójtów i burmistrzów gmin.

Wydarzenia
Każdy wtorek
Świetlica dla dzieci
Archiwum Wydarzeń
Nagrody dla Długiego